- При работа под упойка, поради временна липса на чувствителност, се затруднява оформянето на пломбата. След преминаване действието на упойката усетите, че пломбата е по-висока, не чакайте, а се обадете на лекуващия ви зъболекар, за да си уредите възможно най-скорошна среща. В противен случай може да се получи травмиране на зъба и да се наложи неговото умъртвяване.
- След обработването на зъбната повърхност с киселина (ецване) е възможна появява на т. нар. „постоперативна чувствителност“ към студено, която варира от няколко дни до 1 месец. Постепенно отшумява. Ако неприятното усещане не премине или пък се засили, е желателно да уведомите вашия зъболекар.
- При дълбок кариес на жив зъб е възможно през тънкия слой на дентиновата преграда да преминат бактерии, които увреждат нерва (пулпата) първоначално безсимптомно. При обработване на кариеса нерва се раздразва. След поставяне на пломбата е възможно зъбът да реагира на топло и студено с увеличаваща се продължителност на болката. Тези признаци показват, че нервът е увреден и зъбът трябва да се умъртви.
- В много редки случаи, след пломбиране на дълбоки кариеси може да има късни прояви. Получават се при навлизането на гангренозни бактерии в нерва. Реакциите може да се проявят след няколко месеца до 1 година. Характеризират се с болка с или без подуване.
При нужда ние сме насреща.
С уважение: БГМ-ДЕНТ
Leave a Reply